Р.О.М.А.Н.Т.И.К.А

Київ, Дом звукозаписи Украинского радио
Билеты от 100 грн!
Купить билет на Р.О.М.А.Н.Т.И.К.А - 23.02.2020 19:00

Kyiv Symphony Orchestra
Луїджі Ґаджеро, дириґент
Люба Морозова, музикознавиця
Р.О.М.А.Н.Т.И.К.А

Франц Шуберт Симфонія сі мінор, D 759 «Незавершена»
Антон Брукнер Симфонія мі-бемоль мажор, WAB 104 «Романтична» (редакція
1878/1880, видавництво Леопольда Новака)

У наш час в поважному товаристві вимовляти вголос слово «романтика» майже непристойно. Романтика геть втратила сенс, який в неї 224 роки тому заклали брати Шлегелі, Людвіг Тік і Новаліс. З серйозної літератури вона емігрувала у мобільні додатки для швидких знайомств. Ми навіть до кінця не впевнені, чи не потрапило це слово у фільтр непристойностей, яким не місце у мережі, тому відділили у назві концерту усі літери крапками, зробивши його невидимим для пошукових алгоритмів. Цю преамбулу можете вважати прикладом романтичної іронії або ж лезом Оккама. Далі – все серйозно. В одному концерті ми зіштовхнули дві найвідоміші симфонії епохи романтизму – неприродньо коротку і надзвичайно довгу. Зіштовхнули пісню і церковний хорал, початок романтизму і кінець Третього Рейху. Так, напередодні виконання брукнерівської Четвертої 12 квітня 1945 року рейхсміністр озброєнь і боєприпасів Альберт Шпеер заявив своїм друзям: «Коли почуєте «Романтичну симфонію» Брукнера, знайте, що нам прийшов кінець».

Четверта Брукнера мала непросту історію від самого початку. 70 хвилин піднесеної німецької музики – це навіть для довгої і тяглої німецької традиції забагато. Брукнер намагався переписати її багато разів. Точніше – сім. З 1874 по 1888-й він в середньому що два роки пропонував нову версію опусу, створивши з тих редакцій цілу проблему для дослідників – її так і назвали, «Проблемою Брукнера». Ось вам і симфонія з банальною назвою «романтична».

Для першої частини Брукнер навіть розписав каркас сюжету: «Середньовічне місто – ранкові сутінки – з міської вежі лунають звуки горна, що закликають до ранкового пробудження – міські ворота розорюються – лицарі на гордих конях виїжджають на простір – і ось чари лісу охоплюють їх – лісові шуми, спів птахів – і так розгортається далі романтична картина». Щоправда пізніше композитор на запитання щодо програми односкладово відповідатиме: «Забув».

Франц Шуберт «забув» про інше – дописати половину симфонії. Симфонію у двох частинах назвали «Незавершеною» і багато разів намагалися «дописати», в тому числі і силами штучного інтелекту. Менше з тим, на сьогодні Симфонія сі мінор більшістю дослідників вважається завершеною, хоч і двочастинною. Інший привід для суперечок – це її номер. Симфонію сі мінор, D 759, тривалий час вважали Восьмою. Втім, за новим повним зібранням творів Шуберта вона Сьома.

«Незакінчена» симфонія Шуберта вважається однією з найпоетичніших за всю історію цього жанру. «Мистецтво є не зображенням реальної дійсності, а пошуком ідеальної правди», – пізніше сформулювала сутність романтизму перша феміністка та коханка Шопена Жорж Санд. Якщо ви погоджуєтеся з нею, ви – романтик, ідеаліст, митець, або звичайний геній. Якщо ні – «просто хороша людина». Саме так двісті років тому розділив суспільство німецький романтик Ернест Теодор Амадей Гофман.

Метки:

Київ, Дом звукозаписи Украинского радио
Билеты от 100 грн!
Купить билет на Р.О.М.А.Н.Т.И.К.А
Афиша Київ, Дом звукозаписи Украинского радио 2020. Купить билеты в Київ со скидкой онлайн. Концерты в Київ